In het noorden van Italië stapelen zich momenteel gevallen op waarbij flitskasten opzettelijk zijn vernield door tot nu toe onbekende daders. In totaal zijn er tot nu toe twaalf flitspalen opzettelijk beschadigd.
Onder andere in Lombardije, Veneto, Piemonte en Emilia-Romagna. Dit gaat ook gepaard met een openbare discussie over de vraag of dit te wijten zou kunnen zijn aan het hoge aantal flitsers dat in Italië langs de wegen is geplaatst en door de bevolking als uitbuiting wordt ervaren. Dachten we dat we in Nederland gek werden van de snelheidscontroles? In Italië doen ze met meer dan 11.000 vaste flitsers een gooi naar de eerste plek in Europa.
11.130 flitskasten in Italië
Volgens de Italiaanse consumentenorganisatie Codacons heeft het land namelijk het hoogste aantal snelheidscamera’s in Europa in gebruik. Er zouden ongeveer 11.130 automatische snelheidsdetectieapparaten geregistreerd zijn. Dat is aanzienlijk meer dan in het Verenigd Koninkrijk (ongeveer 7700), Duitsland (meer dan 4700) en Frankrijk (3780).
Voor de gemeenten vormen verkeersboetes een aanzienlijke inkomstenbron, aldus Codacons. In tegenstelling tot in Nederland waar de opbrengsten direct in de staatskas verdwijnen, zijn het in Italië vooral de gemeenten die het geld binnen krijgen.
Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken hebben de 20 grootste Italiaanse steden in 2022 in totaal € 75.891.968 aan inkomsten gegenereerd dankzij hoge boetes door snelheidscamera’s, wat een stijging van 61,7 procent vergeleken met 2021 betekent.
De stad met de hoogste inkomsten uit verkeersboetes is Florence met € 23,2 miljoen, gevolgd door Milaan (bijna € 13 miljoen), Genua (€ 10,7 miljoen) en Rome (€ 6,1 miljoen). Napels sluit de rij met opvallend lage inkomsten van € 18.700. Voor 2024 staat er in Italië een verdere verhoging van verkeersboetes op de agenda.
175 euro voor meer dan 20 km/h te snel
De bedragen voor de verkeersboetes in Italië liegen er niet om, 20 km/h te snel is al snel 175 euro en bij 50 km/h te snel onderweg tik je 545 euro af. Italië heeft een overeenkomst met het CJIB voor het invorderen van de boetes in Nederland. Deze organisatie kennen we in Nederland helaas maar al te goed als staatsincassobureau.