Culinair genieten in Lissabon

Bijna iedereen weet dat Lissabon de hoofdstad van Portugal is. De stad ligt in het westen van het land, aan de rivier de Taag en op korte afstand van de Atlantische Oceaan. Die ligging heeft grote invloed op wat er in Lissabon op tafel verschijnt. Vis, zeevruchten, vleesgerechten, wijn en zoete lekkernijen spelen allemaal een belangrijke rol in de lokale keuken.

Vis speelt een hoofdrol

Door de ligging aan de Taag en dicht bij de Atlantische Oceaan is vis niet weg te denken uit de keuken van Lissabon. Vooral sardientjes zijn populair. Tijdens warme maanden worden ze op veel plekken buiten gegrild en de geur ervan hoort voor veel bezoekers inmiddels net zo bij de stad als de gele trams en de steile straatjes.

Ook kabeljauw staat vaak op het menu. In Portugal wordt bacalhau, gezouten en gedroogde kabeljauw, op talloze manieren bereid. Daarnaast vind je in restaurants gerechten met octopus, mosselen, garnalen en andere zeevruchten.

Ook voor vleesliefhebbers

Wie liever vlees eet, heeft in Lissabon eveneens voldoende keuze. Op veel menukaarten staan gegrild varkensvlees, rundvlees en kip. Een bekend broodje is de bifana, gevuld met dun gesneden en gekruid varkensvlees. Het is eenvoudig, betaalbaar en op veel plekken verkrijgbaar.

Een ander stevig gerecht is cozido à portuguesa, een stoofgerecht met verschillende soorten vlees, worst en groenten. Dit soort gerechten laat zien dat de Portugese keuken veel verder gaat dan alleen vis.

Wijn en andere Portugese dranken

Portugal heeft een lange wijntraditie en ook in Lissabon wordt bij de maaltijd vaak wijn geschonken. Restaurants hebben doorgaans een ruime keuze uit witte en rode wijnen uit verschillende Portugese wijngebieden.

Port wordt vooral geassocieerd met Porto en de Dourovallei, maar is uiteraard ook in Lissabon overal verkrijgbaar. Wie iets lokaals wil proberen, kan kiezen voor ginjinha. Deze zoete kersenlikeur wordt in kleine glaasjes geschonken en is op verschillende plekken in de stad te koop.

Pastéis de nata

Een culinair bezoek aan Lissabon is eigenlijk niet compleet zonder een pastel de nata. Dit kleine bladerdeeggebakje is gevuld met romige custard en wordt vaak bestrooid met kaneel. Vooral in Belém vind je bekende adressen waar deze Portugese lekkernij dagelijks in grote aantallen uit de oven komt.

Eten in een fadorestaurant

Niet alleen het eten zelf bepaalt de culinaire ervaring. Ook de locatie kan veel toevoegen. In wijken als Alfama en Bairro Alto vind je restaurants waar tijdens het diner fadomuziek wordt gespeeld.

Zo combineer je een Portugese maaltijd met een muziekstijl die nauw verbonden is met Lissabon. Voor wie tijdens een stedentrip ook iets van de lokale eetcultuur wil meemaken, is dat een interessante manier om een avond door te brengen.

Plaats een reactie